Jakie są przyczyny reoksydacji (powracający kolor)?

15-10-2017

 

Co powoduje reoksydację?

  • Dlaczego moje włosy na nowo pociemniały?
  • Czemu mam na włosach ciemne, nierówne plamy ?
  • Dlaczego moje włosy powróciły do wcześniejszego odcienia farby ?
  • Dlaczego moje włosy znowu powróciły do czarnego/brązowego/czerwonego/ciemnego koloru po tym, jak zastosowałam jasną farbę?

Odpowiedzią jest reoksydacja (ponowne utelnienie i powiększenie) cząsteczek farby pozostałych w trzonie włosa (wcześniej skurczonych Zmywaczem). Reoksydacja ma wiele przyczyn, z których najpowszechniej spotykane to:

 

1.W fazie spłukiwania niektóre z dotychczasowych cząsteczek koloru pozostały na włosach. Zmywacz zredukował (skurczył) cząsteczki pigmentu farby do odpowiedniego rozmiaru, ale nie wszystkie zostały spłukane, zatrzymały się, po czym na nowo utleniły.

2.Na włosach utworzyło się nawarstwienie silikonów, pochodzących z różnych szamponów, odżywek i masek, które stworzyły wodoodporną barierę. Wysokotemperaturowe zabiegi na włosach powodują topienie tych silikonów i uwięzienie cząsteczek farby głęboko we włosie.

3.Produkty zawierające keratynę mogą uwięzić cząsteczki pigmentu i zablokować im drogę wyjścia z włosa.

4.Nagromadzone warstwy farby (wielokrotne farbowania) wymagają zastosowania więcej niż jednego zabiegu z UBER HAIR COLOUR REMOVER.

5.Farby charakteryzujące się intensywnymi barwami mają wbudowaną osłonę, która je chroni przed usunięciem.

6.Proces oksydacji, jaki nastąpił wskutek zastosowania farby (także tej o jasnym odcieniu) po zabiegu ze Zmywaczem UBER, na nowo utlenił cząsteczki pigmentu, które nie zostały wypłukane lub które zostały uwięzione w czasie usuwania koloru.

 

DLACZEGO tak się dzieje ?

Najczęstszym powodem jest niedokładne wypłukanie skurczonych już Zmywaczem Uber Hair Colour Remover cząsteczek koloru. Dlatego należy upewnić się, iż płukania są intensywne, przeprowadzone w ciepłej wodzie pod wysokim ciśnieniem prysznica. Pod żadnym pozorem nie należy skracać zalecanego czasu płukania i trzymania na włosach Buffera (butelka 3).

Reoksydację można  przewidzieć znając historię farbowania i kondycję włosów. Reoksydacja wydaje się zachodzić częściej na włosach ciężkich i grubych i możliwe, że ten rodzaj włosów właśnie zatrzymuje cząsteczki koloru. 

Z doświadczenia wynika również, iż ponowna reoksydacja występuje na włosach wcześniej rozjaśnianych lub takich, na których miały miejsce próby usuwania koloru typowymi, ostrymi środkami do dekoloryzacji.

W takich przypadkach, kiedy włosy ponownie się utlenią,  nigdy nie powracają w pełni do tego samego ciemnego koloru. Z doświadczenia wiadomo, że często włosy po takich zabiegach mają luki w strukturze (stosowane wybielacze, zdzieranie koloru pudrami). Niektóre cząsteczki wpadają w te luki i kiedy ponownie się utleniają, wyrównują naturalną głębokość włosów.

 

NAKŁADANIE BUFFERA (butelka 3) I PŁUKANIE

NAJLEPSZĄ RADĄ, aby ewentualnie zapobiec ponownemu utlenianiu się pozostałych cząsteczek koloru, jest DOKŁADNE wypłukanie preparatu UBER Hair Colour Remover z włosów ciepłą wodą, przesuszenie ich ręcznikiem i następnie szybkie suszenie suszarką średnim strumieniem ciepła (nie gorącym).

Kiedy włosy są suche w przynajmniej 90%, należy zastosować Buffer i dokładnie płukać włosy przez min. 5 minut, a następnie zastosować pozostałą część Buffera i ponownie dokładnie wypłukać według zaleceń zawartych w instrukcji, tak aby Buffer był w całości wykorzystany (czyli 2 razy nakładany na włosy).

Przez kolejne 7 dni należy używać prostych i łagodnych szamponów (dziecięcych) i NIE należy farbować włosów.

 

CO DALEJ? 


Zanim powróci się do stosowania swojego dotychczasowego szamponu, bardzo ważne jest aby upewnić się, iż wszystkie możliwe pozostałości cząsteczek starego koloru zostały wypłukane. Zapobiega to możliwej później występującej reoksydacji. Buffer należy zastosować w całości w 2 etapach według zaleceń w instrukcji i nie należy ponownie farbować włosów przez 7 dni. Zaleca się również stosowanie dziecięcych szamponów do mycia włosów lub innych, nie zawierających silikonów.